Renault zawiadomiło sąd o szpiegostwie przemysłowym

Renault zawiadomiło sąd o szpiegostwie przemysłowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koncern motoryzacyjny Renault złożył w sądzie zawiadomienie o możliwości szpiegostwa przemysłowego z udziałem personelu kierowniczego firmy - podały w piątek francuskie media. Według prasy, organy śledcze badają "chiński ślad" w tej aferze.

Jak podał dziennik "Le Figaro", kierownictwo koncernu złożyło w czwartek zawiadomienie w paryskim sądzie dotyczące dopuszczenia się przez "zorganizowaną grupę", "szpiegostwa przemysłowego", "korupcji" i "sprzeniewierzeń".

W ubiegłym tygodniu grupa Renault usunęła ze stanowisk trzech wysoko postawionych pracowników, w tym członka ścisłego kierownictwa firmy. Są oni podejrzani o to, że sprzedawali poufne informacje o flagowym projekcie koncernu, dotyczącym przyszłych modeli samochodów elektrycznych. Wszyscy podejrzani stanowczo zaprzeczają zarzutom.

Skarga sądowa nie jest formalnie skierowana przeciw trzem zwolnionym pracownikom, ale przeciw niewymienionym z nazwiska sprawcom.

Według prokuratury, pozew wspomina o "przekazywaniu elementów zawierających francuską tajemnicę gospodarczą obcej potędze", przy czym nie precyzuje się, o które państwo chodzi. Jak twierdzi "Le Figaro", z uwagi na międzynarodowy charakter afery śledztwem zajmują się francuskie służby specjalne.

W piątek francuskie media podały, że kontrwywiad tego państwa sprawdza możliwe powiązania Chin ze sprawą Renault. Według "Le Figaro", jedna z not francuskich tajnych służb wskazuje na to, że dwóch z trzech zwolnionych pracowników koncernu miało tajne konta bankowe w Szwajcarii i Liechtensteinie, które były zasilane łapówkami od pewnego chińskiego przedsiębiorstwa.

Francuskie władze podkreślają, że nie oskarżają żadnego kraju o udział w aferze szpiegowskiej w Renault, choć twierdzą, że koncern ten "padł ofiarą wojny wywiadów gospodarczych". Pekin oświadczył we wtorek, że oskarżanie Chin o udział w aferze dotyczącej szpiegostwa przemysłowego w koncernie motoryzacyjnym Renault jest "bezpodstawne i nieodpowiedzialne".

Zwolnione z Renault osoby są podejrzane o to, że sprzedawały na zewnątrz poufne informacje o projekcie dotyczącym przyszłych modeli samochodów elektrycznych. Francuski gigant branży motoryzacyjnej, w którym 15 procent udziałów ma państwo, chciałby stać się wkrótce, wspólnie ze swoim japońskim partnerem Nissanem, liderem sektora samochodów o napędzie elektrycznym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Renault zawiadomiło sąd o szpiegostwie przemysłowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!