Robotyzacja - trend ogólnoświatowy

Robotyzacja - trend ogólnoświatowy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Wyższa jakość, niższe koszty, krótki czas realizacji zleceń - to coraz częstsze zadania, które stoją przed producentami. Obecnie postęp polega głównie na zautomatyzowaniu lub zrobotyzowaniu pojedynczych procesów lub całych linii produkcyjnych. Trend ten zawsze widoczny w dziejach techniki, przybiera współcześnie nowe oblicze.

W krajach uprzemysłowionych i wysoko rozwiniętych przestaje być opłacalne manualne wykonywanie prostych i powtarzalnych operacji dlatego praca fizyczna nie tylko w trudnych lub niebezpiecznych dla zdrowia i życia warunkach zastępowana jest pracą robotów i automatów. Roboty można podzielić ze względu na ich liczne zastosowanie. Roboty spawalnicze, malarskie, montażowe, do przenoszenia materiałów i załadunku, a także roboty do zastosowań specjalnych. Znaczną grupę wśród wszystkich robotów przemysłowych stanowią roboty przeznaczone do procesów spawalniczych. Zrobotyzowane stanowiska do spawania wyposażone są w nowoczesne rozwiązania umożliwiające zwiększenie wydajności, szybkości, a także jakości procesu. W artykule przedstawiono zmiany zachodzące na rynku robotów przemysłowych w ostatnich latach, a także nowe rozwiązania technologiczne z zastosowaniem robotyzacji, w szczególności procesów spawalniczych.

Dane statystyczne - kto i ile?

W roku 2013 sprzedano najwięcej robotów przemysłowych w historii. Jak widać na rysunku 1, sprzedaż w porównaniu do roku 2012 wzrosła o 12%. Największe zaangażowanie w kupno robotów widoczne jest dla firm związanych z branżą motoryzacyjną, elektryczną i chemiczną. Duże zainteresowanie robotyzacją wykazali producenci z branży spożywczej oraz producenci zajmujący się tworzywami sztucznymi i chemią.

Jak wynika z najnowszych danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), Chiny mogą pochwalić się największym rynkiem robotyzacji na świecie z udziałem w wysokości 20% całkowitej sprzedaży robotów. Kraj ten o pozycję lidera walczył już od kilku lat. Na rynku chińskim w roku 2013 sprzedano około 36 560 robotów przemysłowych, dzięki czemu wielkość sprzedaży była prawie trzykrotnie wyższa niż w roku 2012 i dała Chinom pierwszą pozycję w rankingu światowym. W latach 2008-2013 całkowita sprzedaż robotów na tym obszarze wzrosła średnio o około 36% [10].

Drugi co do wielkości popyt na roboty w wymiarze globalnym generuje Ameryka. Wynik z roku 2012 wzrósł o 8% i w 2013 roku osiągnął wartość 30 300 robotów przemysłowych. Wzrost spowodowało głównie zapotrzebowanie płynące od dostawców części samochodowych. W latach 2010-2013 18% wzrost przypadł Stanom Zjednoczonym, 29% Kanadzie, a 30% Meksykowi. Kraje azjatyckie (w tym Australia i Nowa Zelandia) w roku 2013 odnotowały 17% wzrost w stosunku do roku 2012 [10].

Sprzedaż robotów przemysłowych w Europie w roku 2013 wyniosła około 43 400 sztuk To prawie równowartość szczytowego osiągnięcia z roku 2011 (43 800), a o 5% więcej niż w roku 2012. Motorem napędowym tego wzrostu, podobnie jak w Ameryce, byli producenci samochodów, którzy mieli 17% udział w całości sprzedaży (14 000 sztuk).

W innych branżach zakup robotów był kontynuowany przez cały okres lat 2011-2013. Między 2008 a 2013 rokiem roczna stopa wzrostu dostaw robotów do Europy wynosiła 4,5%. Największy rynek robotów przemysłowych w krajach europejskich odnotowano w Niemczech. Rynek niemiecki, w 2013 roku, wzbogacił się o prawie 18,5 tys. sztuk tego typu urządzeń, co daje 4% więcej robotów niż w roku 2012. W tym samym okresie duży wzrost ilościowy odnotowano także na rynku włoskim - wzrost o 5 tys. sztuk, a także na rynku hiszpańskim - wzrost o 3 tys. sztuk.

Co dzieje się w Polsce?

Polski rynek robotyzacji wciąż się rozwija, ale Polska nadal jest jednym z najmniej zrobotyzowanych krajów Europy. Gęstość robotyzacji w Polsce w latach 2003-2013 wzrosła z 2 do 14 robotów na 10 tys. osób zatrudnionych w przemyśle (rys. 2). Wzrost tego wskaźnika jest niewątpliwie tendencją korzystną, jednakże w odniesieniu do Europy jako całości, czy też w porównaniu z najlepszymi, tj. Niemcami czy Włochami, wzrost ten jest zbyt wolny [4].

Potwierdzają to również dane IFR, zgodnie z którymi nasi sąsiedzi, Czesi, osiągnęli 14-punktowy wskaźnik gęstości robotów już w roku 2004, natomiast Słowacy w 2007 roku. Co więcej, Czechy w roku 2011 podwyższyły swój wskaźnik w stosunku do roku poprzedniego o 60%, Słowacja o 54%, a Polska o 16%. Jednakże według danych GUS, jeśli chodzi o możliwości rozwoju w kierunku robotyzacji produkcji, jako kraj mamy duży potencjał, a liczba środków automatyzacji w tym robotów i manipulatorów stale rośnie. Na rysunku nr 3 przedstawiono strukturę środków automatyzacji w przedsiębiorstwach produkcyjnych w naszym kraju. Największy udział mają komputery do sterowania i regulacji procesów technologicznych (38%), drugie miejsce należy do automatycznych linii produkcyjnych (19%), trzecie to linie produkcyjne sterowane komputerem (`7%), natomiast roboty i manipulatory zajmują miejsce czwarte (11%) [4, 5].

Jednak biorąc pod uwagę wzrost liczby poszczególnych środków automatyzacji największy wzrost został odnotowany dla robotów i manipulatorów, bo aż 10% w skali roku. Komputery do sterowania i regulacji procesów technologicznych powiększyły swoją liczbę jedynie o 0,2% w stosunku do roku poprzedniego (tablica 1) [5].

Obecna liczba robotów w Polsce wynosi 11 211. Ponad 11 100 robotów zainstalowanych jest w 1250 firmach związanych z przemysłem z sektora prywatnego. Z punktu widzenia wielkości firm, 773 roboty wykorzystywane są w 270 małych przedsiębiorstwach (poniżej 50 pracowników), 2938 robotów zainstalowano w 554 średnich przedsiębiorstwach (51-249 pracowników) oraz 7500 robotów w 427 dużych firmach przemysłowych (ponad 250 pracowników) (tablica 1) [5].

Obszary zastosowań robotyzacji

Czynniki jakie wpływają na rozwój robotyzacji w poszczególnych branżach można podzielić na trzy podstawowe grupy. Czynniki techniczne, ekonomiczne i społeczne. Często wyróżnianymi czynnikami technicznymi są: konieczność elastycznej automatyzacji spowodowana krótszym życiem produktu oraz jego różnorodnością, wysoka jakość wyrobów według określonych norm i standardów, szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy, a także wzrost konkurencji i rozwój mechaniki oraz układów sterowania. Czynnikami ekonomicznymi są głównie oszczędności, jakie można uzyskać dzięki pracy robotów przemysłowych 24 godz/dobę przy konstrukcjach drogich i zaawansowanych technologicznie, rosnące koszty pracy człowieka, krótkie cykle produkcyjne, ale także produkcja masowa i możliwość łatwego, programowego dostosowania produkcji danego asortymentu, z uwagi na dostępną powierzchnię i transport. Czynniki społeczne to głównie braki pracowników fizycznych na rynku z powodu rosnącego poziomu wykształcenia i przede wszystkim podwyższone normy bezpieczeństwa, w jakich dopuszczalna jest praca człowieka. To właśnie te czynniki wyznaczają kierunki rozwoju robotyzacji przemysłowej i wskazują branże, które najchętniej korzystają z możliwości, jakie niesie za sobą zrobotyzowana produkcja [11].


Jak wynika z rysunku 4 oraz według danych zebranych przez IFR, zarówno na rynkach światowych, jak i w Polsce wzrost zakupu robotów odnotowano głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Sektorem przemysłowym zajmującym drugą pozycję jest szeroko pojęta produkcja sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W roku 2011 dla tej branży odnotowano 20% wzrost instalacji robotów w porównaniu do roku poprzedzającego. Udział procentowy sprzedaży ogólnoświatowej dla przemysłu elektrycznego wyniósł około 23%. Przemysł metalowy, a w tym produkcja wyrobów metalowych, to trzecia grupa co do ilości stosowanych robotów przemysłowych w naszym kraju [3, 10].

Przykłady wdrożeń i nowości

Przemysł motoryzacyjny


Rodzaj branży jest ściśle związany z procesami, w których wykorzystywane są roboty przemysłowe. Przykładowo w branży spożywczej roboty stosuje się do takich czynności, jak pakowanie lub paletyzacja, natomiast w motoryzacji roboty wykorzystywane są do wytwarzania elementów samochodów, ich obróbki mechanicznej, zadań montażowych, zgrzewania, malowania oraz manipulowania większymi częściami pojazdów, ale także do spawania. Dzięki zastosowaniu zrobotyzowanej linii produkcyjnej firmy mogą przyspieszyć cykl produkcyjny i umożliwić standaryzację produkcji. Firma WISS z Bielska Białej, producent pojazdów specjalistycznych produkowanych w większości dla straży pożarnej wdrożyła do swojej linii robota ABB IRB 800. Robot został wykonany na specjalne zamówienie w związku z indywidualizacją produkowanych samochodów. 10-osiowa maszyna do zadań specjalnych potrafi wykonać 100 spoin w ciągu 12 minut. Dla porównania, człowiekowi ta sama praca zajęłaby trzy razy więcej czasu. Obok operacji spawania, stanowisko służy do montażu, czyszczenia i natryskiwania. Równie kompleksowym rozwiązaniem jest wdrożenie systemu zrobotyzowanego w austriackiej firmie Roth-Technik produkującej tłumiki przeznaczone dla producentów pojazdów osobowych. W jedną linię produkcyjną połączono w sumie 10 robotów spawalniczych i manipulujących firmy KUKA. Poza zwiększeniem elastyczności, wydajności i redukcji kosztów wytwarzania produktów, najważniejszymi czynnikami skłaniającymi do inwestycji w roboty jest wysoka produktywność i precyzja, powtarzalność oraz możliwość uwolnienia człowieka od wykonywania prac uważanych za monotonne, a i wielokrotnie niebezpieczne. Niewątpliwą zaletą jest również poprawa jakości procesu. Wdrożenie robotów może także poszerzyć zakres świadczonych usług. Przykładem jest zakład produkcyjny Spomasz Żary w Bolesławcu. Uruchomiono tutaj w pełni zautomatyzowaną linię BMW 2000-800 do produkcji dwuteowników blachowniczych wyposażoną m. in. w tyrystorowe źródła prądu DC1000, automatyczne głowice do spawania, kontrolery NA5, palniki, itp. Dzięki temu firma specjalizująca się w produkcji konstrukcji stalowych poszerzyła zakres swojej oferty [1, 9, 12].

Przemysł elektryczny

Korzyści z robotyzacji są duże nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym. W branży elektroniki przemysłowej, która charakteryzuje się pracochłonnymi procesami montażowymi, dąży się do obniżenia kosztów poprzez robotyzację i automatyzację. Tradycyjnie procesy te wykonuje się manualnie w regionach o niższych kosztach produkcji. W przypadku gdy w dużym tempie rosną pensje pracowników, podnoszone są także koszty produkcji, zwłaszcza w procesach tego typu. Tym samym zainteresowanie robotami rośnie. W przemyśle elektrycznym i energetycznym zrobotyzowane technologie spawalnicze wykorzystywane są m. in. do regeneracji powierzchni. Jedną z instalacji robotów wykonanych przez Lincoln Electric można zobaczyć w Katowicach, w zakładzie produkcyjnym firmy ZRE. Napawanie łukiem krytym zostało tutaj wykorzystane do regeneracji wałów energetycznych. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu udało się zsynchronizować ruchy motoreduktora/obrotnika oraz wysięgnika. Poza regeneracją powierzchni głównym zastosowaniem robotów w tej branży jest precyzyjny montaż urządzeń elektrycznych. Roboty i manipulatory uczestniczą także w produkcji np. telewizorów, płyt DVD, a także przy wytwarzaniu wielu produktów gospodarstwa domowego [9].

Przemysł metalowy

Do kolejnych istotnych sektorów generujących popyt na roboty należy sektor metalowy. W Polsce w 2011 roku (tablica 2) 11 % robotów przemysłowych wykorzystywanych było w tym sektorze. W porównaniu do innych branż jest to jedno z czołowych zastosowań robotyzacji.

Jednym z bardzo szybko rozwijających się zastosowań robotyzacji procesów związanych z obróbką elementów metalowych jest spawanie. Celowość takiego zastosowania jest uzasadniona specyfiką tej technologii. Praca robotów w tym zakresie powoduje wzrost wydajności, wysoką jakość i powtarzalność produkcji. Dzięki zastosowaniu robotyzacji człowiek nie musi wykonywać prac w strefie działania czynników szkodliwych, takich jak: wysoka temperatura, hałas czy trujące opary.

Przykładem z nieco innym podejściem jest zastosowanie robotyzacji w przemyśle metalowym pod postacią kompleksowego rozwiązania jakim jest zrobotyzowana komora produkcyjna z robotem KR125 o zasięgu 2,4 m firmy KUKA. Rozwiązanie to przeznaczone zostało do produkcji szaf stalowych. Stanowisko to zapewnia możliwość zgrzewania szaf o różnych gabarytach na jednym stanowisku. Średni czas przygotowania elementów to około 5 minut. Wydajność pracy zwiększają dwa stoły, umożliwiając jednoczesną pracę robotów i ludzi. Ten elastyczny system to tzw. komora spawalnicza [12].

Komory spawalnicze

Komory spawalnicze to w ostatnich czasach interesujące i kompleksowe rozwiązanie. Służy do zintegrowania wielu czynności wykonywanych w procesie. Rozwiązanie to pojawia się nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym, co jest dowodem na zapotrzebowanie i celowość budowy tego typu stanowisk. Przedsiębiorstwa, które decydują się na nabycie komór spawalniczych oczekują szybkiego wdrożenia zaproponowanych rozwiązań i to właśnie otrzymują. Zazwyczaj cechuje je modułowość, dlatego można je łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb.

Jednym z ciekawszych przykładów zastosowań komór spawalniczych jest rozwiązanie zaprojektowane specjalnie dla Wytwórni Okuć Meblowych WOM w Brodnicy. Firma powstała w 1991 roku i na początku istnienia uruchomiła narzędziownię i biuro. W kolejnych latach zainwestowała w nowoczesne tworzywa sztuczne. Pojawiła się koncepcja zautomatyzowania produkcji, która zawierać miała m. in. cztery zrobotyzowane, działające niezależnie stanowiska spawalnicze typu FlexArc firmy ABB. Zaproponowane przez firmę ABB rozwiązanie zawierało stanowiska, na których pracują dwa roboty spawalnicze. Sterowanie miało odbywać się za pomocą kontrolera IRC5 z wykorzystaniem funkcji MutliMove. I tak też się stało. Praca na stanowisku odbywa się równolegle. Z jednej strony roboty łączą elementy, z drugiej przygotowują kolejne do procesu spawania. Kilka komór spawalniczych zapewnia ciągłość produkcji w przypadku realizacji dużych zamówień lub problemów technicznych któregoś ze stanowisk. WOM rozpoczęła produkcję kompletnych stelaży, ram, podnośników i rolek. Obecnie dzięki nowym rozwiązaniom firma jest największym dostawcą elementów dla producentów mebli sieci IKEA [13].

Kolejnym przykładem zrobotyzowanego systemu podobnego typu jest integrator systemów spawalniczych autorstwa firmy Valk Welding. W tym projekcie nacisk kładziono na zmniejszenie wykorzystywanej powierzchni. Robot spawalniczy działa tutaj w oparciu o koncepcję ramy typu E, przeznaczonej do miejsc, w których ważna jest mała objętość stanowiska. Zastosowany stół obrotowy potrzebuje o 30% mniej powierzchni użytkowej od klasycznego stanowiska. Kompletna komora dociera do klienta jako całość i jest gotowa do pracy zaraz po podłączeniu. Ta zaleta pozwala przenosić stanowisko w różne miejsca bez konieczności pracochłonnej kalibracji całego systemu [15].

Przykłady na zastosowanie komór spawalniczych można mnożyć. Elastyczny, zautomatyzowany system do spawania podwozi Yaskawa zainstalowany w spółce COSMA w austriackiej fabryce, stacja do spawania podwozi Valk Welding w firmie ETC Rotterdam to tylko kilka z tysięcy wdrożeń tego typu kompleksowych rozwiązań. Po ilości zastosowań zintegrowanych systemów do szybkiego wdrażania można stwierdzić, że rynek dobrze przyjął tego typu rozwiązania. Ich atutem jest możliwość dostosowania i połączenia odpowiednich modułów, które zestawiane są indywidualnie według potrzeb. Pomimo szeregu już istniejących zastosowań, pojawiają się kolejne aplikacje dla nowych procesów technologicznych.

Kierunki rozwoju robotyzacji

Przewidywania ekspertów co do zapotrzebowania na roboty przemysłowe to 190 tysięcy jednostek w najbliższych dwóch latach. Można śmiało stwierdzić, dzięki przywołanym przykładom oraz dzięki prognozom, że robotyzacja przemysłowa to trend ogólnoświatowy, ważny ze względu globalnej konkurencji, rosnących wymagań jakościowych stawianych produktom, a także ze względu obniżania kosztów produkcji. Według prognoz, postępowi robotyzacji sprzyjać będzie integrowanie pracy robotów z pracą człowieka [10].

Największy wzrost znów będzie widoczny w Azji (szacowany wzrost o 21%), a zwłaszcza w Chinach, Tajwanie i Korei. Prognozy ekspertów wskazują także na Amerykę Północą (szacowany wzrost o 11%) oraz Europę (szacowany wzrost o 6%). Sprzedaż wzrośnie nawet w wysoko zautomatyzowanych Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Szacuje się, że w tych krajach średni roczny wzrost instalacji robotów w latach 2015-2017 wyniesie 12% (tablica 3) [10].

Według danych IFR, pierwsze dwa kwartały 2014 roku wykazały wysoki, dwucyfrowy wzrost robotyzacji. Jednak, według prognoz, druga połowa bieżącego roku wykaże zmniejszenie dynamiki rynku. Wpływ na to ma obecny stan gospodarki. Szacowany wzrost instalacji robotów (patrząc globalnie) to co najmniej 15%. Stan w roku 2014 powinien wynosić 205 000 sztuk robotów. Jeśli globalna sytuacja gospodarcza poprawi się, wzrost ten może być jeszcze większy [10].

Największym ryzykiem w odniesieniu do prognoz na najbliższe dwa lata jest sytuacja Europy. Zawirowania geopolityczne związane z konfliktem między Ukrainą i Rosją mogą mieć negatywny wpływ na światową gospodarkę. Ryzyko to obejmuje również niewystarczającą realizację reform strukturalnych w krajach europejskich [10].

W instalację robotów, nadal mocno inwestować będą dostawcy części samochodowych. W niektórych krajach może być odczuwalne spowolnienie podaży. Zwiększone nakłady na automatyzację produkcji będą również widoczne w przemyśle elektrycznym i elektronicznym. Inwestycje w tej branży związane będą z przezbrojeniami i przygotowaniem linii produkcyjnych dla nowych technologii. Robotyzacja będzie rozwijać się w przemyśle tworzyw sztucznych, przemyśle metalowym oraz przemyśle gumowym. Nowymi rynkami, które bardziej zainteresują się robotyzacją będą branże takie, jak: farmaceutyka, przemysł spożywczy i maszynowy [10].

Podsumowanie i wnioski

Jak wynika z raportów IFR, rynek robotyki rozwija się dynamicznie na całym świecie. Prognozy na najbliższe lata, pomijając sytuację Ukraina-Rosja są optymistyczne, prowokują do prowadzenia badań i wdrażania nowych zastosowań w zakresie robotyzacji przemysłu. Rozwój automatyzacji i robotyzacji będzie głównie warunkowany przez:
- globalną konkurencję,
- większą energooszczędność i wykorzystywanie nowych materiałów, np. kompozytów węglowych wymagających m. in. wymiany oprzyrządowania,
- nowe aplikacje umożliwiające integrację człowiek - maszyna. W dobie rozwoju przemysłowego duży nacisk kładziony jest na współpracę człowieka z maszyną, co ma odzwierciedlenie w pracach prowadzonych przez komitet „Robot Safety Standard Comittee”,
- mniejszy czas cyklu życia produktów i zwiększenie różnorodności wyrobów wymagających "elastycznej" robotyzacji i automatyzacji,
- usprawnienie techniczne robotów,
- poprawę jakości skomplikowanych i zawansowanych procesów produkcyjnych - przejmowanie pracy robotów w miejscach zagrażających życiu i zdrowiu człowieka. Jest to głównie spowodowane zmianami i standaryzacją norm w zakresie bezpieczeństwa.

Kolejne dwa lata to okres, w którym, według prognoz, również Polska rozwinie się pod względem robotyzacji. Jako kraj europejski z największym potencjałem do instalacji robotów, musimy postarać się o to, by współczynnik gęstości robotów wzrósł wprost proporcjonalnie do wzrostu świadomości z korzyści, jakie niesie za sobą robotyzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych.

Literatura

1. Ćwięczek M.: IRB 800 - zgrany duet robotów. ABB Dzisiaj, 2011, nr 1
2. Dilas Dodienlaser, Shor messages: Largest robotic heavy welding station in Europe. Welding and Cutting, 2011, nr 4
3. Fascynująca ewolucja robotów. Biuletyn Fanuc Polska, 2013
4. Łapiński K., Peterlik M., Wyżnikiewicz B.: Wpływ robotyzacji na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, 2013
5. Mojsiewicz M. Rozkuta D.: Nauka i Technika 2012. Główny Urząd Statystyczny, 2013
6. Nieznana moc robotów: Trendy rozwoju robotyzacji w Polsce i na świecie, 2011
7. Pfeifer T.: Metody oceny efektywności wdrożeń stanowisk do spawania zrobotyzowanego. Biuletyn Instytutu Spawalnictwa, 2011, nr 3
8. Rupiński D.: Ekspansja na sygnale. ABB Dzisiaj, 2011, nr 1
9. Strona internetowa: www.bester.pl
10. Strona internetowa: www.ifr.org
11. Strona internetowa: www.konstrukcjeinzynierskie.pl
12. Strona internetowa: www.kuka-robotics.com.pl
13. Strona internetowa: www.magazynprzemyslowy.pl
14. Universal Robots: Robotyzacja - nowa szansa dla rozwoju produkcji. Magazyn Przemysłowy, 2014, nr 6
15. Valk Welding: Systemy zrobotyzowane do małych i średnich serii. Magazyn Przemysłowy, 2014, nr 9
16. Zeman W., Restecka M.: Innowacje - Modne hasło czy konieczność?, Biuletyn Instytutu Spawalnictwa, 2014, nr 1
17. Zeman W., Restecka M.: Branża spawalnicza na tle gospodarki w okresie wahań koniunkturalnych w latach 2006 - 2012, Biuletyn Instytutu Spawalnictwa, 2014, nr 4
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Robotyzacja - trend ogólnoświatowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!