Samar: samochody z kratką to kilka proc. rejestrowanych

Samar: samochody z kratką to kilka proc. rejestrowanych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spośród samochodów osobowych zarejestrowanych od początku roku do 20 stycznia, auta od których można odliczyć VAT - głównie samochody z kratką - stanowiły 3,3 proc. rejestracji - wynika z informacji przekazanych PAP przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Zgodnie z danymi Samaru od początku roku do 20 stycznia, czyli przez 12 dni roboczych zarejestrowano 488 samochodów osobowych z homologacją ciężarową. Stanowi to tylko 3,3 proc. rejestracji samochodów osobowych z ogólnej liczby 14 tys. 791 zarejestrowanych w tym czasie aut osobowych.

Liderem jest Volkswagen - do 20 stycznia zarejestrowano 287 aut osobowych tej marki z homologacją ciężarową, a za nim Toyota (106 pojazdów). Według instytutu, dostawy samochodów "z kratką" dopiero się rozpoczynają, a trzecia dekada stycznia oraz cały luty mogą okazać się rekordowym okresem pod względem liczby rejestracji samochodów osobowych w ogóle. W informacji wskazano, że najlepszy luty na przestrzeni ostatnich 6 lat był w 2008 r., kiedy zarejestrowano 27 tys. 567 samochodów osobowych.

Rzecznik prasowy Toyota Motor Poland Maciej Gorzelak powiedział PAP, że firma obserwuje 3-4-krotny wzrost ruchu w salonach. "W głównej mierze jest to oczywiście napędzane nowymi przepisami o VAT i +okienkiem kratkowym+. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się też samochody wyprzedażowe (...). Można kupić auto wyprzedażowe, kratkowe, albo pojazd, który spełnia oba te kryteria, co oznacza dużo większą korzyść" - powiedział Gorzelak.

"Generalnie na rynku jest tak, że auta z kratką się kończą. Producenci mają problem z dostarczeniem samochodów do Polski, bo popyt na takie samochody po stronie firm stał się bardzo duży" - ocenił rzecznik. Jego zdaniem dilerzy starają się jednak jak mogą, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie. Polska spółka Toyoty liczy, że otrzyma do sprzedaży w Polsce samochody od swoich odpowiedników z innych krajów europejskich. "Cały czas napływają nowe auta. W salonach mamy jeszcze samochody z kratką, ale wybór jest mniejszy niż np. w grudniu, kiedy można było je zamawiać" - dodał.

Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Z początkiem 2014 r. wygasła zgoda Brukseli na stosowanie ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy oraz VAT na paliwa do takich aut. Resort finansów zwrócił się co prawda do UE o wydanie zgody na wprowadzenie kolejnych ograniczeń, jednak na decyzję czekano do połowy grudnia 2013 r.

Ministerstwo Finansów chce jednak jak najszybciej zmienić obecnie obowiązujące zasady, które umożliwiają pełne odliczenie VAT od samochodu z kratką. Zgodnie z projektem, którym w czwartek ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów, firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu, czy też innych wydatków eksploatacyjnych) dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

Pełne odliczenie VAT ma przysługiwać tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Resort chciałby wprowadzić zmiany jak najszybciej (w ocenie skutków regulacji założono, że wejdą one w życie 1 marca 2014 r.).

MF chce, by - ze względu na niekorzystne skutki dla budżetu planowanych zmian - możliwość odliczania 50-proc. kwoty VAT od paliw kupowanych do napędu pojazdów wykorzystywanych do działalności gospodarczej i do celów prywatnych, została zawieszona do 30 czerwca 2015 r. Do tego czasu obowiązywałyby dotychczasowe rozwiązania w tym zakresie. Okres przejściowy nie dotyczyłby wydatków na paliwa do samochodów, które są wykorzystywane w 100 proc. do działalności gospodarczej.

Samar ostrzega, że z analiz doradców podatkowych wynika, iż samochód z kratką zamówiony teraz, ale odebrany po wejściu projektowanych przepisów nie będzie uprawniał do odliczenia VAT zawartego w jego cenie. Warunkiem koniecznym skorzystania z prawa do pełnego odliczenia podatku VAT zawartego w cenie samochodu, niezależnie czy będzie kupiony za gotówkę, czy też wzięty w leasing, jest odbiór przez klienta auta przed wejściem w życie przygotowywanej przez MF zmiany.

Resort finansów planuje, że zmiany miałyby wejść w życie 1 marca 2014 r. Wiceminister finansów Janusz Cichoń liczył, że rząd zajmie się projektem w ostatni wtorek. Tak się jednak nie stało. Projektu nie ma też w porządku kolejnych obrad Rady Ministrów za tydzień.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samar: samochody z kratką to kilka proc. rejestrowanych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!