Siemens testuje oprogramowanie dla e-samochodów

Siemens testuje oprogramowanie dla e-samochodów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Siemens pracuje nad oprogramowaniem w technologii ICT grupujące wszystkie funkcje poprawiające komfort i bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Rozwiązanie jest przeznaczone do pojazdów elektrycznych.

Dział Siemensa zajmujący się rozwojem nowoczesnych technologii współpracuje z kilkoma instytucjami w celu opracowania nowych rozwiązań ICT (information and communications technology) mających zastosowanie w konstrukcjach nowych samochodów elektrycznych.

W niedalekiej przyszłości samochody będą wyposażone w jednolite, zintegrowane oprogramowanie komunikujące się z centralnym serwerem kompleksowo zastępujące obecnie stosowany zestaw wielu różnego typu urządzeń i aplikacji instalowany w samochodach.

Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie obecnego poziomu złożoności architektury ICT w pojazdach przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii, a tym samym zwiększenia jego mocy. Rozwiązanie to poprawić ma bezpieczeństwo jazdy, systemy komunikacji audiowizualnej oraz nawigacyjnej. Ta koncepcja jest obecnie testowana w dwóch prototypach samochodów elektrycznych.

Projekt pod nazwą RACE (Robust and Reliant Automotive Computing Environment for Future eCars) prowadzony będzie przez najbliższe trzy lata i jest finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii.

Już obecnie kierowcy wykorzystują zaawansowaną funkcjonalność samochodów. Z powodzeniem stosowane są systemy zapobiegania blokowania kół (ABS), kontroli trakcji (ASR), program stabilizacji (ESP), asystent parkowania i hamowania awaryjnego, rozpoznawania pasa ruchu, kontroli zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami w ruchu drogowym oraz tempomat. Ilość stosowanych elementów w postaci autonomicznych układów elektronicznych w znaczny sposób podraża koszty produkcji i późniejszej eksploatacji. Stosowane są różne systemy transmisji danych, a wprowadzenie ewentualnych zmian w oprogramowaniu jest skomplikowane i często wiąże się z wymianą całego układu, a czasem możliwe jest wyłącznie podczas produkcji pojazdu.

Technologia ICT ma umożliwić integrację wszelkich funkcji samochodu w jednym centralnym komputerze wyposażonym w odpowiednie aplikacje i jeden zunifikowany system transmisji danych. Zaletą rozwiązania będzie możliwość dokonywania zmian poprzez upgrady oprogramowania oraz wymiana samych urządzeń przy pomocy technologii Plug &Play, w taki sam sposób jak to ma miejsce w komputerach osobistych. Dodatkowe okablowanie i urządzenia sterujące staną się zbędne.

W elementy architektury ICT wyposażone są obecnie dwa samochody elektryczne o nazwie „Evolution”. Samochód będzie wyposażony m.in automat wspomagający parkowanie oraz ładowanie indukcyjne. Partnerami Siemensa przy realizacji tego projektu są: TRW Automotive, AVL, Uniwersytet w Stuttgarcie, Uniwersytet Techniczny w Monachium, Fraunhofer Institiut w Monachium oraz instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu drogowego AIESEC oraz RWTH Aachen.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Siemens testuje oprogramowanie dla e-samochodów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!