Słabnie rywalizacja pomiędzy autoryzowanymi i niezależnymi serwisami

Słabnie rywalizacja pomiędzy autoryzowanymi i niezależnymi serwisami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Opowieści o koszmarnie drogich częściach zamiennych w autoryzowanych stacjach obsługi pojazdów (ASO) przechodzą powoli do historii.

Kontrolowane przez oficjalnych importerów nowych aut punkty obniżają systematycznie ceny, pisze Dziennik. Na palcach jednej ręki można policzyć firmy, które utrzymują cenniki na niezmienionym poziomie. Nowej polityce koncernów sprzyja korzystny kurs złotówki wobec euro.

- Cena części generalnie podlega okresowym zmianom, ale w ostatnim okresie daje się zauważyć systematyczny spadek cen na oryginalne części - mówi Piotr Kaczorek z EurotaxGlass's Polska. Obniżki są tym większe, im część jest popularniejsza, a model auta starszy.

- W efekcie w ostatnim roku średni spadek cen mógł wynieść nawet 10-20% - szacuje Wojciech Szyszko, szef Kia Motors Polska. 3-5% tego upustu wynika z mocnej złotówki, pozostała cześć jest efektem świadomej polityki koncernów, którą wymusza coraz silniejsza konkurrncja a na rynku.

Jak przypomian "Dz", Komisja Europejska od lat liberalizuje rynek motoryzacyjny. Zaczęło się od wprowadzenia w 2002 r. rozporządzenia o tzw. wyłączeniach blokowych w motoryzacji, które dopuszcza stosowanie części zamiennych porównywalnej jakości w ASO bez ryzyka utraty praw gwarancyjnych.

Kolejnym krokiem było wprowadzenie tzw. klauzuli napraw znoszącej prawne regulacje chroniące wzory i modele widocznych części zamiennych, takich jak błotniki czy zderzaki. Od ub.roku przepis ten obowiązuje także w Polsce. Co ciekawe, mimo obaw koncernów Polacy pozostali wierni częściom oryginalnym. - Zamienniki co prawda są nieco tańsze, jednak nie gwarantują tak wysokiej jakości, a co za tym idzie, są mniej bezpieczne - pisze "Dz".

Obecnie, szacowany na 9,8 mld zł rynek podzielony jest równo na pół. Proporcje te nie powinny ulec znaczącej zmianie również w tym roku. Obydwie grupy powinny w równym stopniu siać się beneficjentami spodziewanego wzrostu sprzedaży, związanego z wzrostem ilości samochodów. Według ekspertów, w br. rynek powinien wzrosnąć o 15% i osiągnąć wartość 11,2 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Słabnie rywalizacja pomiędzy autoryzowanymi i niezależnymi serwisami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!