XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Strajk wstrzymał produkcję w węgierskiej fabryce Audi

Strajk wstrzymał produkcję w węgierskiej fabryce Audi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemal całkowicie stanęła produkcja w fabryce Audi w Gyoer na północnym zachodzie Węgier, gdzie od czwartku trwa tygodniowy strajk na tle płacowym – poinformował w poniedziałek przedstawiciel niezależnego związku zawodowego w tym zakładzie (AHFSZ).

Tibor Szimacsek przekazał, że w proteście bierze udział 4000-4500 pracowników zatrudnionych przy produkcji silników i pojazdów.

Z powodu strajku na Węgrzech stanęła produkcja także w fabryce Audi w niemieckim Ingolstadt. Według rzecznika zakładu, na którego powołuje się agencja MTI, z powodu protestu na Węgrzech nie będzie można wyprodukować kilku tysięcy samochodów, gdyż brakuje wytwarzanych w Gyoer silników.

W Gyoer produkowane są silniki do pojazdów marki Audi i Volkswagen. To największy zakład produkcji silników koncernu Audi.

Związkowcy domagają się m.in. rocznego porozumienia płacowego, przewidującego wzrost pensji zasadniczej o 18 proc., ale nie mniej niż 75 tys. ft (235 euro), jeden pełny wolny weekend w miesiącu dla każdego pracownika, dodatkowe urlopy na opiekę nad dzieckiem oraz dla osób starszych, a także premie jubileuszowe.

Kierownictwo Audi proponowało wcześniej podwyżkę o 20 proc. w ciągu dwóch lat, ale oferta ta została odrzucona przez związkowców.

Szimacsek powiedział, że w sobotę związkowcy dwukrotnie rozmawiali z przedstawicielami Audi, którzy przestawili kolejną - siódmą już - propozycję. Została ona jednak odrzucona przez delegację strony związkowej, gdyż "nie odzwierciedla powagi sytuacji", a jedynie "zwiększa liczbę propozycji".

W fabryce w Gyoer pracuje ok. 13 tys. osób. AHFSZ liczy ok. 9 tys. członków.

Dziennik "Nepszava" pisał wcześniej, że choć pracownicy Audi w Gyoer nie zarabiają źle jak na węgierskie warunki - przeciętna pensja brutto w zakładzie wynosi 444 tys. ft (1392 euro) i przekracza o połowę średnie wynagrodzenie w kraju - to w fabrykach koncernu w innych państwach Europy Środkowej pensje są znacznie wyższe, np. na Słowacji o 28 proc., w Czechach o 25 proc., a w Polsce o 39 proc.

Przemysł motoryzacyjny jest na Węgrzech istotnym segmentem gospodarki. Stanowi 28,8 proc. węgierskiej produkcji przemysłowej, a jego wartość produkcji przekroczyła w 2017 roku 8,1 bln ft (25 mld euro), z czego 91,7 proc. zostało sprzedane za granicę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Strajk wstrzymał produkcję w węgierskiej fabryce Audi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!