Ukraiński parlament ratuje gospodarkę. Czy kosztem polskiego eksportu?

Ukraiński parlament ratuje gospodarkę. Czy kosztem polskiego eksportu?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

11 grudnia br. ukraiński parlament przyjął do dalszych prac szereg projektów ustaw zawierających rozwiązania, które mają pomóc w przezwyciężeniu odnotowywanych obecnie problemów w gospodarce Ukrainy. Ze względu na fakt, że niektóre z proponowanych zapisów mają wyraźny protekcjonistyczny charakter, przyjęcie projektów oraz wejście ich w życie, może mieć poważne konsekwencje dla polskiego eksportu na Ukrainę.

Z 5 projektów ustaw dla sektora motoryzacyjnego najistotniejszy jest projekt "O wniesieniu zmian do niektórych aktów prawnych Ukrainy (w zakresie minimalizacji wpływu światowego kryzysu na rozwój przemysłu samochodowego oraz innych gałęzi krajowego przemysłu)" oraz "O wniesieniu zmian do niektórych aktów prawnych Ukrainy w celu poprawy stanu bilansu płatniczego Ukrainy w związku ze światowym kryzysem finansowym".

Jak podaje Polska Izba Motoryzacji (PIM) w projektach tych przewiduje się, poprzez wniesienie zmian w innych aktach prawnych, ustanowienie określonych ulg i preferencji dla ukraińskich producentów środków transportu, w tym w szczególności: obniżenie podstawy opodatkowania dochodów firm produkujących środki transportu o wartość poniesionych przez nie nakładów inwestycyjnych na rozwój swojej działalności produkcyjnej (stosowne zmiany w ustawie "O opodatkowaniu dochodów przedsiębiorstw"); zwolnienie firm produkujących środki transportu z cła importowanych przez nie półfabrykatów i części zamiennych na potrzeby produkcji lub rozwoju potencjału produkcyjnego (stosowne zmiany w dekrecie Gabinetu Ministrów Ukrainy "O jednolitej taryfie celnej Ukrainy").

Co istotne w projekcie ustawy mowa jest o przedłużeniu terminu obowiązywania ustawy "O rozwoju przemysłu samochodowego Ukrainy", natomiast brak jest zapisów dot. przedłużenia terminów obowiązywania wprowadzonych tą ustawą ulg i preferencji - co może powodować niejasności co do obowiązywania i stosowania przewidzianych w w/w aktach prawnych ulg i preferencji dla producentów środków transportu.

W porjektach mowa jest też o propozycji tymczasowego wprowadzenia - do końca 2010 r. - zakazu udziału w odbywających się na Ukrainie postępowaniach przetargowych zagranicznych oferentów, chyba że dany towar, usługa czy praca nie jest możliwa do nabycia u ukraińskich podmiotów.

Z kolei w projekcie ustawy "O wniesieniu zmian do niektórych aktów prawnych Ukrainy w celu poprawy stanu bilansu płatniczego Ukrainy w związku ze światowym kryzysem finansowym" pojawiła się propozycja uzupełnienia ustawy "O taryfie celnej Ukrainy" o zapisy dające możliwość Gabinetowi Ministrów Ukrainy występowania - w sytuacji krytycznego stanu bilansu płatniczego Ukrainy - do Rady Najwyższej Ukrainy z propozycją ustanowienia dodatkowych ceł na import towarów na Ukrainę na okres 6 miesięcy (z możliwością przedłużenia obowiązywania tych ceł na kolejnych 6 miesięcy). Jest też propozycja wprowadzenia dodatkowych ceł w wysokości 12% na import wybranych towarów, w tym samochodów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraiński parlament ratuje gospodarkę. Czy kosztem polskiego eksportu?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!