W Tychach konsultacje w sprawie zmiany granic miasta

W Tychach konsultacje w sprawie zmiany granic miasta
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Półtora roku po decyzji rządu, zgodnie z którą tereny gdzie znajduje się m.in. fabryka Fiata powinny pozostać w Tychach, władze sąsiedniego Bierunia ponowie zaczęły starania o włączenie ich do tego 20-tysięcznego miasta. W Tychach ruszają konsultacje społeczne w tej sprawie.

Poprzednie konsultacje, w latach 2006 i 2007, pokazały, że grubo ponad 90 proc. tyszan sprzeciwia się zmianie granic miasta na korzyść Bierunia. W Bieruniu konsultacje wykazały poparcie dla zmiany, podobnym stosunkiem głosów. W lipcu 2008 r. rząd ostatecznie odrzucił wniosek Bierunia.

Wznowienie procedury oznacza, że - zgodnie z przepisami - konsultacje trzeba przeprowadzić ponownie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni prowadziły je rady tyskich osiedli, teraz - do 15 marca - także mieszkańcy będą mieli okazję do indywidualnego wypowiedzenia się w tej sprawie.

Prezydent Tychów, Andrzej Dziuba, jest przeciwny zmianie granic. Jego zdaniem, nie pojawiły się żadne nowe okoliczności, które uzasadniałyby kolejny wniosek gminy Bieruń o zmianę granic.

"Biorąc jednak pod uwagę, że decyzja o zmianie granic ma charakter uznaniowy, ważne jest, aby tyszanie zaznaczyli siłę swojego sprzeciwu wobec kolejnych prób podejmowanych przez Bieruń" - oceniła w piątek rzeczniczka tyskiego magistratu, Grażyna Piechota.

Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w konsultacjach poprzez oddanie głosów w ankietach, które będą od poniedziałku rozdawane przez wolontariuszy w ważnych punktach miasta. Ankietę będzie można także pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta w Tychach - www.umtychy.pl lub ze strony www.tychy.pl.

Kampania informacyjna będzie prowadzona z wykorzystaniem portali społecznościowych m.in. Facebook, Nasza-Klasa oraz w filmach i spotach na kanale YouTube, zachęcających mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych.

W konsultacjach w 2006 r. wzięło udział ok. 26 tys. mieszkańców ponad 130-tysięcznego miasta. Ponad 96 proc. było przeciwnych zmianie granic. Konsultacjom towarzyszyła specjalna kampania pt. "Fiat jest w Tychach - będziemy o tym trąbić!".

Na ponad 100 spornych hektarach znajduje się m.in. produkcyjna część fabryki samochodów Fiata. Zmianie od początku sprzeciwiał się tyski samorząd i dyrekcja zakładu. Wnioskując o zmianę granic, samorządowcy z Bierunia przywołują m.in. argumenty historyczne - w 1972 roku z miasta wyłączono 320 hektarów m.in. na potrzeby strefy przemysłowej wokół Tychów. W 1975 roku Bieruń wraz z kilkoma innymi miejscowościami wcielono do Tychów.

W 1991 roku miasto usamodzielniło się, ale tereny fabryki Fiata już nie znalazły się w jego granicach. Dlatego Bieruń chce powrotu do granic historycznych. Inicjatorzy zmiany granic nie ukrywają też, że chodzi o wpływy podatkowe z fabryki.

Według wcześniejszych informacji Urzędu Miasta w Tychach, z tytułu różnych opłat, głównie podatku od nieruchomości, do kasy miasta od Fiata trafia rocznie ok. 10 mln zł. Gdyby doszło do zmiany granic i na terenie Bierunia znalazłaby się cześć fabryki, oznaczałoby to przejęcie przez tę gminę części wpływów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Tychach konsultacje w sprawie zmiany granic miasta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!