Walka ze smogiem. Zatrzymajmy diesle, stawiajmy na transport elektryczny

Walka ze smogiem. Zatrzymajmy diesle, stawiajmy na transport elektryczny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ustawa o elektromobilności to implementacja unijnej dyrektywy. Problem w tym, że rząd nie dał jednocześnie samorządom żadnego realnego wsparcia tego procesu. To one muszą wymienić autobusy czy dostarczyć ładowarki do samochodów elektrycznych - mówi Marcin Korolec, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, minister środowiska w latach 2011-2013. Samorządy mają różne podejście do walki o czyste powietrze. Jedne stawiają na strefy bezemisyjne, inne na wymianę taboru transportu zbiorowego. Jednak zarówno samorządowcy, jak i specjaliści z różnych dziedzin są zgodni - potrzeba wspólnej polityki klimatycznej, która połączy w działaniach władze lokalne, centralne i te na szczeblu europejskim.

  • W Polsce wciąż jest niska świadomość społeczna. Jesteśmy jedynym krajem w Europie, który wciąż zezwala na import starych diesli. Tysiące takich "trupów" co roku zalewa nasze ulice i miasta - uważa Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.
  • Wszystkie miasta powinny zrozumieć, że zamiana autobusu spalinowego na elektryczny ma realny wpływ na środowisko. Problemem za kilka lat mogą być jednak pieniądze. Elektryczne pojazdy są droższe i musimy - póki jeszcze jest czas - zagwarantować w przyszłym budżecie odpowiednie środki dla samorządów - ostrzega Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.
  • Jakie jeszcze rozwiązania mogą, stosują lub powinny stosować polskie samorządy w ramach rozwijania bezpiecznego dla środowiska transportu? O tym rozmawiali paneliści dyskusji "Zrównoważony transport w miastach" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

O zrównoważonym rozwoju transportu będzie można mówić tylko wtedy, jeśli władze wszystkich szczebli obiorą wspólny kierunek, a świadomość społeczna rozwinie się w kierunku troski o środowisko - takie wnioski można wysnuć po debacie "Zrównoważony transport w miastach", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Pomysły jak tego dokonać są różne. Kiedy jedni mówią o konieczności zaostrzenia przepisów, inni odpowiadają, że może się to spotkać z oporem społecznym. Jedne miasta stawiają na bezemisyjny transport elektryczny, inne kupują autobusy hybrydowe, a jeszcze inne chcą zamykać centra miast dla ruchu samochodowego.

Całość do przeczytania na Portalu Samorządowym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!