XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Władze Kalifornii odrzuciły plan naprawczy VW

Władze Kalifornii odrzuciły plan naprawczy VW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stanowe władze ochrony środowiska Kalifornii odrzuciły we wtorek przedstawiony przez koncern Volkswagen plan likwidacji następstw instalowania w jego samochodach oprogramowania manipulującego systemem neutralizacji spalin silników Diesla.

"Volkswagen podjął decyzję o fałszowaniu testów spalin i próbował potem to ukryć. Czynił tak dalej i sięgał po jeszcze większe kłamstwa, a gdy został na tym przyłapany, próbował temu zaprzeczać" - oświadczyła szefowa Urzędu Zasobów Powietrza Kalifornii (California Air Resources Board - CARB) Mary Nichols.

Jak zaznaczyła, w ten sposób do atmosfery przedostały się tysiące ton tlenków azotu, szkodzących zdrowiu mieszkańców Kalifornii. Volkswagen "musi to znów przywrócić do porządku" - zadeklarowała Nichols.

W swej reakcji koncern wskazał, iż "dzisiejsze oświadczenie dotyczy wstępnego planu Volkswagena, który przekazano CARB w grudniu. Od tego czasu Volkswagen prowadził konstruktywne rozmowy z CARB". Ich częścią było ubiegłotygodniowe spotkanie, na którym dyskutowano o ramowych warunkach zaradzenia skutkom afery.

Na początku września Volkswagen przyznał się do postawionych mu przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) zarzutów, że w swych samochodach z silnikami Diesla instalował zabezpieczenia przed nadmierną emisją tlenków azotu podczas testów. Ujawnienie tego faktu wywołało najpoważniejszy na przestrzeni ostatnich lat skandal w globalnej branży motoryzacyjnej.

Ministerstwo sprawiedliwości USA wniosło 4 stycznia cywilny pozew przeciwko Volkswagenowi w związku z manipulowaniem pomiarami emisji tlenków azotu. Pozew wymienia cztery czyny stanowiące naruszenie ustawy o ochronie powietrza (Clean Air Act), w tym manipulowanie systemem kontroli spalin i lekceważenie obowiązku zawiadamiania o takim procederze. W razie uznania przez sąd zasadności pozwu koncern musi się liczyć z koniecznością wypłacenia do 45 mld dolarów tytułem kar i odszkodowań.

Oprogramowanie, które wyłączało system neutralizacji tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go w razie rozpoznania, że silnik poddawany jest testom, zainstalowano w blisko 600 tys. sprzedanych w USA samochodów Volkswagena, a także jego spółek córek Audi i Porsche.

Przebywający obecnie w USA prezes Volkswagena Matthias Mueller chce się spotkać w środę z szefową EPA Giną McCarthy. EPA poparła we wtorek stanowisko CARB, oświadczając, iż koncern nie przedstawił żadnego "zasługującego na zgodę planu", który zapewniałby dokonanie w samochodach modyfikacji wymaganych przez przepisy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Władze Kalifornii odrzuciły plan naprawczy VW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!