Włochy zniosły weto wobec umowy handlowej UE-Korea Płd.

Włochy zniosły weto wobec umowy handlowej UE-Korea Płd.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Włochy, dotychczas blokujące podpisanie umowy o wolnym handlu UE-Korea Płd., w czwartek wycofały swoje zastrzeżenia, podyktowane troską o interesy swoich producentów aut. Umowa wejdzie w życie w 2011 roku. Najpierw musi uzyskać zielone światło eurodeputowanych.

Umowa została jednomyślnie zatwierdzona przez wszystkie kraje członkowskie UE na specjalnie zwołanym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych "27" na marginesie szczytu UE w Brukseli - poinformowały PAP źródła w belgijskiej prezydencji. Włochom udało się przekonać pozostałych partnerów, by odsunąć wejście w życie porozumienia do 1 lipca 2011 roku. Ma to pozwolić przygotować się europejskim producentom na wzmożony import aut z Korei Płd.

Umowa (FTA - Free Trade Agreement) z Koreą Płd., która jest największym negocjowanym do tej pory porozumieniem między UE a krajem trzecim, została parafowana rok temu. Komisja Europejska szacuje, że przyniesie ona korzyści wynoszące ok. 19 mld euro rocznie w formie nowej wymiany handlowej. FTA przewiduje całkowite zniesienie ceł między obiema gospodarkami oraz usunięcie wielu - wysokich do tej pory - barier pozataryfowych.

Zastrzeżenia Włoch budziło zniesienie 10-proc. cła na samochody. Włoski Fiat bardzo mocno lobbował za ochroną unijnego rynku przed importem aut marki Kia czy Hyundai po atrakcyjnych cenach z części pochodzących z Chin.

KE zapowiada, że do podpisania umowy dojdzie najpóźniej 6 października, czyli przy okazji szczytu UE-Korea Płd. w Brukseli. Ale wejście w życie dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, a nie w obecnym roku, oznacza znaczne opóźnienie w porównaniu z pierwotnym kalendarzem.

W negocjacjach Polska domagała się, by umowa z Koreą Płd. weszła w życie równocześnie z rozporządzeniem o środkach ochronnych. Zezwala ono na wprowadzenie ceł ochronnych w UE, jeśli rzeczywiście import południowokoreańskich aut gwałtownie wzrośnie. Takie stanowisko uzgodnili już wcześniej ambasadorowie "27" w Brukseli.

Zarówno porozumienie, jak i towarzyszące mu rozporządzenie musi jeszcze przyjąć Parlament Europejski, co ma nastąpić na sesji plenarnej w listopadzie. Eurodeputowani także domagają się lepszego zabezpieczenia w umowie interesów unijnych producentów aut.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Włochy zniosły weto wobec umowy handlowej UE-Korea Płd.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!