Wniosek o środki z EFG dla zwolnionych z Fiata

Wniosek o środki z EFG dla zwolnionych z Fiata
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wystąpiło do Komisji Europejskiej o 2,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Pieniądze mają zrefundować połowę kosztów programów wsparcia dla zwolnionych z tyskiej fabryki Fiata i firm kooperujących.

Polska chce skorzystać z tego funduszu po raz czwarty. Informację w tej sprawie przedstawił w poniedziałek śląski urząd marszałkowski w Katowicach. Planuje się, że ze wsparcia udzielanego przez powiatowe urzędy pracy (w ramach złożonego wniosku do KE) skorzysta łącznie 777 osób zwolnionych z Fiata i powiązanych z nim zakładów branży motoryzacyjnej.

Fabryka Fiata w Tychach zwolniła w pierwszym kwartale tego roku 1450 osób. O. 150 z nich zostało później ponownie zatrudnionych na czas określony w związku ze wzrostem zamówień na nowe auta z tyskiego zakładu.

Środki, o które ubiega się Polska, posłużą refundacji połowy kosztów wsparcia, ponoszonych już przez Fundusz Pracy na programy adresowany do zwolnionych osób. To m.in. szkolenia i staże zawodowe, prace interwencyjne, dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, dopłaty do wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy oraz szkolenia z przedsiębiorczości.

Wniosek do KE został przygotowany we współpracy ze śląskimi urzędami pracy - wojewódzkim i powiatowymi - oraz z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej.

Na programy wsparcia dla zwolnionych powiatowe urzędy pracy z woj. śląskiego dostały środki z rezerwy Funduszu Pracy. Dzięki temu np. w Tychach realizowany jest program "Automobilizacja", obejmujący ok. 200 osób z Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Pracodawcy zatrudniający osoby zwolnione mogą liczyć na subsydiowanie ich miejsc pracy przez rok, do 1872 zł miesięcznie. W tyskim urzędzie pracy zarejestrowało się ponad 600 osób zwolnionych z Fiata i firm kooperujących. Jesienią ruszy kolejny element programu, w ramach którego 15 osób otrzyma po 40 tys. zł wsparcia na uruchomienie własnego biznesu.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) jest instrumentem finansowym UE, uruchomionym w 2007 r. Dysponuje środkami do 500 mln euro rocznie. Służy udzielaniu wsparcia osobom objętym zwolnieniami wynikającymi z poważnych zmian strukturalnych w światowym handlu spowodowanych globalizacją, gdy zwolnienia te mają istotny niekorzystny wpływ na gospodarkę regionalną lub lokalną w danym państwie Unii. Takie zmiany strukturalne muszą przejawiać się np. znacznym wzrostem importu do UE, szybkim spadkiem udziału rynkowego Unii oraz przenoszeniem działalności gospodarczej do państw trzecich.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że procedura pozyskania środków z EFG jest długotrwała, a od złożenia wniosku do przekazania pieniędzy upływa średnio ok. 9 miesięcy. Zrefundowana może być maksymalnie połowa publicznych środków wydanych na wsparcie zwolnionych osób. Unijne pieniądze - jeśli zostaną przyznane - trafią do budżetu państwa, a nie do regionu.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem państwo członkowskie może wystąpić do KE z wnioskiem o środki z EFG po spełnieniu określonych warunków. To m.in. zwolnienie w danej firmie lub sektorze co najmniej 500 osób w ciągu czterech miesięcy oraz wykazanie, że przyczyna zwolnień wynika z niekorzystnych procesów globalizacyjnych, np. poważnych zmian w handlu światowym. Po czterech miesiącach od pierwszych zwolnień państwo ma 10 tygodni na opracowanie i złożenie wniosku do KE. W tym czasie (co w Polsce już się stało) należy uruchomić pomoc ze środków krajowych, które potem mogą być częściowo zrefundowane.

EFG nie wspiera finansowo restrukturyzacji przedsiębiorstw i sektorów, lecz zapewnia indywidualne wsparcie dla zwalnianych pracowników.

Dotychczas polskie wnioski o środki z EFG dotyczyły w 2010 r. wsparcia dla osób zwalnianych z wielkopolskich firm z branży motoryzacyjnej SEWS Polska i Leoni Autokabel Polska (łączne dofinansowanie 633 tys. euro), poznańskich zakładów Cegielskiego z branży elektromaszynowej i współpracujących z nimi firm z branży stoczniowej (ponad 114 tys. euro), a także zwalnianych z Huty Stalowa Wola, HSW Zakładu Zespołów Napędowych oraz Zakładów Metalowych Dezamet w Nowej Dębie (w sumie prawie 454 tys. euro).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wniosek o środki z EFG dla zwolnionych z Fiata

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!