Wojsko ma 11 ofert na dostawę blisko tysiąca samochodów terenowych

Wojsko ma 11 ofert na dostawę blisko tysiąca samochodów terenowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jedenastu potencjalnych dostawców przystąpiło do przetargu na 900 samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności dla polskiej armii - poinformował Inspektorat Uzbrojenia. Nowe pojazdy mają zastąpić wysłużone auta Honker.

Przetarg został ogłoszony w połowie sierpnia 2018 roku. Do udziału w postępowaniu zgłosiło się 11 wykonawców, w tym dwie firmy zagraniczne - z Czech i Hiszpanii. Pozostałe firmy są podmiotami polskimi, niektóre z nich występują w konsorcjach z partnerami zagranicznymi.

Podmioty krajowe, które stanęły do przetargu, to: Team Marek Pasierbski oraz Team Marek Pasierbski Sp. z o.o.; AMZ-Kutno S.A.; Autobox Innovations Sp. z o.o. S.k. oraz Auto Special Sp. z o.o.; Demarko Sp. z o.o. startująca w przetargu z Multimotors oraz Franz Achleitner Fahrzeugbau und Reifenzentrum GmbH; SKB Drive Tech S.A. oraz Global Fleet Sales LLC; Kafar Bartłomej Sztukiert, Hibneryt Sp. z o.o. oraz Benepol Sp. z o.o.; Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., Marvel Sp. z o.o. oraz ITS Solutions Sp. z o.o.; H. Cegielski-Poznań S.A. i konsorcjum Zamet Głowno Adam Pruski, Zdzisław Łuczak Sp. J. oraz Dom Samochodowy Germaz Sp. z o.o.

Dwie firmy z zagranicy to czeska spółka oferująca pojazdy opancerzone SVOS oraz URO Vehiculos Especiales S.A. z Hiszpanii.

Polska armia w ramach programu Mustang szuka następcy samochodów terenowych Honker (wcześniejsza nazwa to Tarpan Honker, bo samochód ten był zbudowany na bazie rolniczego samochodu Tarpan). Pierwsze egzemplarze tego samochodu trafiły do wojska w 1990 r. Honker był też używany na misji w Iraku, choć nie posiadał adekwatnego do zagrożeń opancerzenia. Później na misjach polskie wojsko stosowało, w miejsce Honkerów, pozyskane od Amerykanów samochody HMMWV (Humvee), odporniejsze na ostrzał z broni ręcznej.

Inspektorat Uzbrojenia zamierza kupić dla wojska 900 szt. nowych samochodów z napędem 4X4, w tym 859 w wersji nieopancerzonej i 41 w wersji opancerzonej. Zakupy są planowane na lata 2019-2020. W ramach tzw. prawa opcji Inspektorat przewiduje możliwość dokupienia kolejnych samochodów - maksymalnie 812 szt. Całkowita wartość zamówienia została określona jako "powyżej 443 tys. euro".

Inspektorat Uzbrojenia nie podał, jaki jest przewidywany termin rozstrzygnięć przetargowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!