Wychowywanie kierowców dobrym słowem i kijem

Wychowywanie kierowców dobrym słowem i kijem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wypadki samochodowe to nie tylko tragedie osobiste. Ich bezpośrednie skutki kosztują polską gospodarkę aż 30 mld zł rocznie. Liczone wraz ze szkodami pośrednimi dochodzą do 3 proc. PKB.

Z tych powodów, jak również z konieczności dopełnienia unijnych zobowiązań akcesyjnych o spadku liczby wypadków śmiertelnych w komunikacji lądowej, resort infrastruktury planuje nasilenie kampanii na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Deklarację włączenia się w nią zapowiadają także parlamentarzyści, skupieni w dwóch zespołach – sejmowym i senackim – ds. BRD.

Kampania ma być wielowątkowa. Resort komunikacji stawia przede wszystkim na dalsze wychowywanie kierowców i uświadamianie pasażerów pojazdów.

- Choć alkohol nie należy już do głównych przyczyn wypadków drogowych, to nadal ma znaczący w nich udział (12 proc.) – powiedział wiceminister Radosław Stępień podczas debaty „Bezpieczeństwo ruchu drogowego i kolejowego”. – Upowszechniać więc będziemy hasła, typu: „Z pijanym nie jeżdżę” lub „Piłeś – włącz myślenie, nie jedź”.

Działania promocyjne i edukacyjne mają być realizowane przez różne środki przekazu, od mediów, po billbordy. Utworzony też zostanie specjalistyczny portal, jako źródło nowoczesnej, interaktywnej informacji o sytuacji na drogach i przepisach.

Ale oprócz tych „miękkich”, będą realizowane też bardziej „twarde” projekty. Usprawniane mają być systemy kierowania ruchem, zapewniające płynność jazdy. Dokończony zostanie np. program specjalnego oznaczania odcinków dróg „czarnym znakiem” i ich przebudowy. Resort planuje dalsze kroki zaostrzające przepisy o ruchu drogowym, jak np. trudniejszy dostęp do prowadzenia ciężkich motocykli.

- Ze specjalnym apelem zwrócimy się też do parlamentarzystów, z prośbą o wsparcie naszych wysiłków na rzecz ograniczenia liczby wypadków – dodał wiceminister.

Jak przypomniał pos. Michał Szczerba, wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, właśnie zaczęły obowiązywać zmienione w kodeksie karnym kary. Dożywotnio odbierane będą prawa jazdy pijanym kierowcom-recydywistom oraz tym, którzy pod wpływem alkoholu (narkotyków) spowodowali wypadek, w wyniku której ktoś zginął lub doznał poważnych obrażeń (to samo dotyczy sprawców zbiegłych z miejsca wypadku).

W dyskusji przypomniano, że działania tego typu, wraz z poprawą stanu infrastruktury, odnoszą skutek. W ub.r. zginęło na drogach mniej osób – drugi rok z rzędu. Dane Komendy Głównej Policji po pięciu miesiącach br. potwierdzają malejącą tendencję liczby wypadków, w tym ofiar śmiertelnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wychowywanie kierowców dobrym słowem i kijem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!