Wystawne przyjęcia Ghosna przykuły uwagę śledztwa dot. Renault

Wystawne przyjęcia Ghosna przykuły uwagę śledztwa dot. Renault
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Informacje o wykorzystywaniu przez Carlosa Ghosna pałacu wersalskiego do organizowania wystawnych przyjęć przesunęło uwagę śledztwa w sprawie twórcy sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi na francuską spółkę pod jego kierownictwem.

Jak zauważyła agencja Bloomberg, ujawnione przez Renault w ubiegłym tygodniu informacje dotyczące uroczystości ślubnej Ghosna i jego drugiej żony Carole z 2016 r. są pierwszym przypadkiem, w którym francuski producent samochodów publicznie wskazał na możliwe nieprawidłowości w działaniach byłego prezesa firmy.

W czwartek Renault poinformowało, że były szef francuskiego koncernu mógł sprzeniewierzyć fundusze firmy do opłacenia swojego przyjęcia weselnego, które odbyło się w pałacu królewskim w Wersalu.

Firma znalazła dowody w tej sprawie, wskazujące na osobiste korzyści dyrektora z wartego 50 tys. euro (57 tys. dolarów) "porozumienia o charakterze filantropijnym" z Wersalem. Producent samochodów zawiadomił władze francuskie będące głównym akcjonariuszem spółki. Prokuratura jeszcze nie zdecydowała o wszczęciu dochodzenia.

Prawnik menedżera Jean-Yves Le Borgne utrzymywał wcześniej, że Ghosn zapłacił za wesele z własnej kieszeni i nie był świadom kosztów wynajęcia przestrzeni, którą udostępniono mu bez wspominania o opłatach.

W ubiegłym tygodniu rzeczniczka rodziny Ghosnów Devon Spurgeon zapowiedziała jednak, że były prezes Renault zapłaci Wersalowi za przyjęcie. Pałac ma z kolei zwrócić koszty poniesione z tego tytułu przez francuskiego producenta samochodów.

Spurgeon zaprzeczyła ponadto doniesieniom dziennika "Les Echos" o innym pałacowym przyjęciu, które miało być organizowane w 2014 r. w okolicach 60. urodzin Ghosna pod pretekstem obchodów 15. rocznicy sojuszu Renault z Nissanem.

- Szybka decyzja Ghosna w sprawie uregulowania sprawy z Renault jest dokładnie odwrotną strategią od prezentowanego w Japonii oporu - podkreślił serwis Automotive News.

Przebywający od listopada w areszcie w Tokio menedżer konsekwentnie nie przyznaje się do zarzucanych mu przez prokuraturę przestępstw finansowych. Ghosn oczekuje obecnie na rozpoczęcie procesu w japońskim sądem.

Renault rozpoczęło wewnętrzne śledztwo w sprawie Ghosna krótko po zatrzymaniu dyrektora. Po doniesieniach o pałacowym przyjęciu w Wersalu francuski minister finansów Bruno Le Maire stwierdził, że dochodzenie "zaczyna przynosić rezultaty". Dodał również, że w najbliższych dniach rozpocznie się audyt finansów holenderskiej spółki RNBV, która zarządzała japońsko-francuskim sojuszem motoryzacyjnym.

Według agencji Bloomberga już teraz firmy badają opłaty dla konsultantów, które miały się wahać od około 10 mln dolarów do 20 mln dol. rocznie. 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!