XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zwolnienia w gliwickim Oplu

Zwolnienia w gliwickim Oplu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Krótko po przejęciu 250 pracowników Sils Centre Gliwice dyrekcja GMMP (Opel Gliwice) poinformowała związki zawodowe o planowanych zwolnieniach grupowych. Pracę mają tracić głównie ludzie zatrudnieni na obszarach linii podmontażu drzwi i tablic przyrządów oraz sekwencjonowania i ekspedycji pustych opakowań.

"Konieczność redukcji zatrudnienia o dalsze 250 osób wynika przede wszystkim z dostosowywania organizacji pracy fabryki do systemu dwuzmianowego" - wyjaśnił w poniedziałek PAP Wojciech Osoś z biura prasowego General Motors Poland.

Fabryka przeszła z systemu trzyzmianowego na dwuzmianowy na przełomie grudnia 2008 i stycznia tego roku, w związku ze zmniejszeniem liczby zamówień i ograniczeniem produkcji. Już wówczas nie przedłużono umów pracownikom, którzy byli zatrudnieni na czas określony, w grudniu dobrowolnie odeszło dalsze ok. 100 osób - w sumie ok. 250. Teraz pracę straci podobna liczba zatrudnionych.

"Osoby te będą odchodzić stopniowo, w miarę wygasania okresów wypowiedzenia, do końca maja. Wszyscy zostaną objęci pomocą firmy konsultingowej w zakresie szkoleń, warsztatów i innych działań, służących zdobyciu nowego zatrudnienia. Osobom biorącym udział w tym programie będą zaproponowane alternatywne oferty pracy na terenie Śląska" - zapewnił Osoś.

Gdy sytuacja rynkowa poprawi się i fabryka będzie znowu szukać pracowników, zwolnione osoby mają być przyjmowane w pierwszej kolejności. W końcu grudnia 2008 r. gliwicka fabryka zatrudniała ok. 2.850 pracowników.

Przedstawiciele GM Poland zapewniają, że kierownictwo gliwickiej fabryki dokłada starań, by ograniczyć do minimum negatywne skutki kryzysu. Jednocześnie podkreślają, że zarząd firmy nie zwracał się jak dotąd do polskiego rządu o wsparcie dla fabryki i na razie nic nie wiadomo o tym, by przygotowywał taki wniosek. Na wsparcie GM zdecydowały się już natomiast rządy w części krajów Europy Zachodniej; w innych rozważane jest taka pomoc.

W końcu lutego o wsparcie dla odczuwającej skutki kryzysu w motoryzacji gliwickiej fabryki Opla oraz zaangażowanie polskiego rządu w prace związane z naprawą sytuacji w europejskiej części General Motors zaapelowali do władz związkowcy z zakładu w Gliwicach. Ich zdaniem, choć oficjalnie nie ma mowy o tym, by przyszłość gliwickiego zakładu była zagrożona, redukcja zamówień i zatrudnienia dają wiele powodów do niepokoju.

Związkowcy chcieliby m.in. gwarancji rządowych, dzięki którym niezagrożone byłoby przygotowanie i wdrożenie do produkcji w fabryce nowego modelu Opla. Zgodnie z planem, produkcja w Gliwicach astry czwartej generacji ma zacząć się pod koniec tego roku. Wartość potrzebnych gwarancji finansowych dla fabryki związkowcy oceniają na ok. 500 mln euro.

Według Wojciecha Ososia z GM, plan i termin wprowadzenia nowego modelu jest aktualny, trzeba jednak pamiętać, że w obecnej, niestabilnej sytuacji rynkowej prognozowanie jest trudne, a o wszystkich posunięciach decyduje rozwój sytuacji rynkowej.

"Jak pokazują działania innych krajów, w obecnej sytuacji wsparcie rządowe jest celowe, szczególnie przy wprowadzaniu nowych inwestycji" - powiedział Osoś, zastrzegając, że GM Poland jak dotąd nie wnioskował o żadne konkretne formy wsparcia w związku z przygotowaniem produkcji nowego modelu astry.

Według danych GM, w minionym roku z taśm gliwickiego zakładu zjechały 171 644 samochody, wobec 187 265 rok wcześniej. Najwięcej było modelu zafira (108 509), znacznie mniej astry III sedan (33 329) oraz astry clasic II (29 806).

W styczniu i lutym tego roku produkcja wyniosła 13.327 samochodów, wobec 37.285 w tym samym czasie ubiegłego roku. Od początku roku do ostatnich dni lutego było 17 dni roboczych bez produkcji. Obecnie fabryka pracuje, nie wskazano terminu ewentualnej kolejnej przerwy produkcyjnej.

Związkowcy z Opla przypominają natomiast, że na początku ubiegłego roku na cały 2008 r. planowano produkcję rzędu 212 tys. samochodów. Jak podali, plan na 2009 r. zakłada 130 tys. samochodów. Osoś nie skomentował tych danych, tłumacząc, że o ostatecznie wielkości produkcji zdecyduje sytuacja rynkowa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwolnienia w gliwickim Oplu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!